Upwork Para Kazanma (Uzman Tavsiyesi & Önerileri)

Bir uzman olarak upwork para kazanma yollarını geçmişimi ve deneyimlerimi sizler ile detaylı olarak paylaştım.

Upwork Para Kazanma

Upwork iş sitesinde Serbest çalışan (freelancer) olmak birçok kişinin hayalidir çünkü kendi kurallarınıza göre çalışabilirsiniz ve bir konuma bağlı olmadan digital nomad olarak dilediğiniz yerden işinizi yapabilirsiniz. Piyasada çok sayıda farklı freelancer iş ilanı sitesi var, ancak en iyi seçeneklerden biri Upwork’tür. Bu yazıda size Upwork’ten nasıl para kazanılacağını anlatacağım.

Şahsen 2017’den beri Upwork platformundayım ancak yakın zamanda mezun olduktan sonra orada yaptığım işi daha ciddiye almaya yeni başladım.


Upwork için çalışmak birçok insanın başlangıçta düşündüğünden çok daha basittir. Bu platform, neredeyse bir iş kurulunun yaptığı gibi, potansiyel müşterileri serbest çalışanlarla buluşturmak için optimize şekilde çalışıyor.

Upwork’teki saatlik ücretim, yaptığım sabit oranlı projelerle birleştiğinde, her ay toplam gelirimin yaklaşık %70’ini yalnızca bu platformdan kazanabiliyorum!

Bu Upwork incelemesinde platform hakkında her şeyi öğreneceksiniz – ne olduğunu, nasıl iş bulacağınızı, saatlik ücretleri, artılarını, eksilerini ve en merak ettiğiniz sorularu sizlere detaylıca açıklayacağım. Başlayalım.

İşte Upwork’te nasıl para kazanılacağına dair rehberim.

Upwork nedir?

Upwork’ü para kazanmak için nasıl kullanacağımızı ele almadan önce platformun ne olduğunu anlamak önemlidir. Upwork aslında serbest çalışanların projelere veya pozisyonlara başvurmasına ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmasına olanak tanıyan bir iş panosudur.

Her dakika sürekli olarak yeni işler ilan ediliyor ve dünyanın her yerinde açık iş pozisyonları bulunabiliyor.

upwork freelancer sitesi

Türkiye’de yaşıyorsanız, başka bir ülkede çalışmak üzere hızlı bir şekilde işe alınabilirsiniz, bu da müşteri tabanınızı normal şartlarda ki dar kitlenin dışına çıkarak yapamayacağınız şekillerde büyütmenize olanak tanır.

Upwork, 2015 yılına kadar Elance adında bir web sitesiydi ve 1998 yılında faaliyete geçti. 17 yıl sonra Elance, oDesk adlı başka bir iş platformuyla birleşti ve Upwork resmi olarak doğdu.

upwork nasıl çalışır

Upwork Para Kazanmanın İyi Bir Yolu mu?

Upwork’te freelancer olarak çalışmak, gelir elde etmenin mükemmel bir yoludur. Upwork için çalışmak çok eğlenceli çünkü platformda pek çok farklı iş türü mevcut. Yeni işler sürekli olarak yayınlanmaktadır, böylece isterseniz yeni müşterilerle çalışmak için sürekli olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İstediğim yerden işe gidiyorum, hatta istersem dizüstü bilgisayarımla seyahat bile edebiliyorum. Dürüst olmak gerekirse, görevlerinizi yerine getirmek için Wi-Fi erişiminiz olduğu sürece, eğer kafanıza koyarsanız Upwork’ten tutarlı miktarda para kazanabilirsiniz.

Upwork’teki müşterilerin çoğunluğu inanılmaz derecede naziktir ve sizinle çalışmaya isteklidirler. Örneğin, bir son tarihi ertelemeniz gerekiyorsa ve bunu önceden paylaşırsanız çoğu müşteri bunu anlar çünkü onlar için iyi bir hizmet sunduğunuzu bilirler.

Bununla birlikte, özellikle de değerinizi düşürmeye çalışan bir müşteriniz varsa, bu bazen biraz meşakkatli olabilir.

Daha önce bir kez bu durumla karşılaştım, bir müşteri bana yaptığım bir projede sürekli revizeler vermeye çalışıyordu, sonunda dördüncü revizeye geldim ve hala bana söz verilen ödememi alamadım. O zamandan beri bundan ders aldım, ve bu iş ciddi şekilde düşük bütçeliydi ve sonunda işi bırakmak zorunda kaldım.

Bu tek olaya rağmen Upwork için çalışmak hedef kitlenizi, portföyünüzü ve banka hesabınıza dolar girişi sağlamanın harika bir yoludur.

Ne kadar ekmek o kadar köfte! Sürekli iş başvurusunda bulunursanız, arada bir başvuruda bulunmanıza kıyasla daha fazla para kazanırsınız.


digital nomad olmak

Upwork İşleri: Ne Tür İşler Mevcut?

Hangi konuda iyi olursanız olun ve becerileriniz ne olursa olsun, Upwork’te ilgi alanlarınıza ve deneyiminize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Upwork, grafik tasarımdan kurs oluşturmaya kadar dijital dünyada ki her konu için size bir iş olanağı sunar.

Bu liste hiçbir şekilde tam değildir çünkü Upwork’te para kazanabileceğiniz yüzlerce harika iş modeli vardır, ancak bunlar iş ararken sürekli olarak ortaya çıkan birkaçıdır.

1. Grafik Tasarım

 • Saatlik 5 ila 150 ABD Doları
 • 5 ila 4.500 ABD Doları arası sabit fiyat

Grafik tasarım, Upwork’te hızla gelişen alanlardan biri ve gelirimin çoğunu platform üzerinden elde ediyorum.

Müşteriler neredeyse her alan için bir grafik tasarımcı arıyor; Basılı düzenlerden poster tasarımına, sosyal medya grafikleri, YouTube thumbnail, logo tasarımları gibi bir çok alanda grafik tasarıma dünya genelinde ihtiyaç mevcut… bunu gözlemleyebiliyorum.

Yalnızca bu kategoride her zaman 3.000’den fazla iş listelenir, dolayısıyla grafik tasarım hakkında biraz bilginiz varsa Upwork’ten kesinlikle makul miktarda para kazanabilirsiniz.

2. Sanal Asistan

 • Saatlik 5 ila 60 ABD Doları
 • 50 ila 700 ABD Doları arası sabit fiyat (genellikle avans üzerinden)

Her geçen gün daha fazla sayıda küçük işletme sahibi, her şeyin yolunda gitmesine yardımcı olacak bir sanal asistana ihtiyaç duyduklarının farkına varıyor. Sanal asistanlar, e-posta yönetimi, müşteri takip telefon görüşmeleri, sosyal medya pazarlaması ve proje planlaması gibi görevlerde yardımcı olur.

Sanal asistanlık işleri, düzenli kalmayı seven ve iş günü boyunca bir sürü farklı küçük görevi yapmaktan çekinmeyen kişiler için mükemmeldir.

3. Sosyal Medya Pazarlaması

 • Saatlik 5 ila 250 ABD Doları
 • 5 ila 6.000 ABD Doları arası sabit fiyat

Upwork’te yalnızca sosyal medya pazarlaması (ya da dijital pazarlama) için 2.000’den az farklı iş var! Aynı zamanda platformdaki en kazançlı pozisyonlardan biridir. 

Sosyal medya pazarlaması hakkında bilginiz varsa, kartlarınızı doğru oynayarak ve nitelikleri karşıladığınız pozisyonlara başvurarak platform aracılığıyla oldukça fazla para kazanabilirsiniz.

4. Makale Yazarlığı (Blog, Metin, E-Book)

 • Saatlik 5 ila 60 ABD Doları
 • 5 ila 750 ABD Doları arası sabit fiyat

Bunları gruplandırmama rağmen, metin yazarlığı genellikle blog yazarlığından biraz daha fazlasını yapar ve bunların her ikisi de genellikle sabit fiyatlı pozisyonlar içindir. Örneğin, çoğu müşteri size makale başına belirli bir miktar ödemeyi teklif ederken, diğerleri size kelime başına veya 100 kelime başına ödeme yapabilirler.

İşe alınma şansınızı artırmak için, serbest yazarlık konusunda ingilizce referansalrınız ya da çok hit almış farklı dillerde ki içerik geçmişiniz size işi almanızda inanılmaz artı sağlayacaktır. Ayrıca bir yazarlık sertifikası alır ya da üniversite de bu alan üzerinde bir bölüm okursanız; bu size ilgi çekici blog gönderilerini ve makalelerini nasıl araştıracağınızı, yapılandıracağınızı ve yazacağınızı daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca, kendi müşterilerinize nasıl kaynak sağlayacağınızı ve karlı bir serbest yazarlık işini nasıl başlatacağınızı öğreneceksiniz.

5. Web Sitesi Tasarımı

 • Saatlik 5 ila 175 ABD Doları
 • 5 ila 7.000 ABD Doları arası sabit fiyat

Web tasarım, şu anda 4.200’den az müşterinin birini işe almak istediği bir beceridir ve eğer iyi web tasarım biliyorsanız, bunun için büyük paralar ödemeye hazırdırlar!

Web tasarımının en güzel yanı, çok fazla alt bölümün olmasıdır: örneğin, Wordpress tabanlı bir web sitesi yapacaksanız ve Elementor’u biliyorsanız bunun için pozisyonlar bulabilirsiniz ya da Squarespace, Wix, Webflow gibi alternatif web tasarım araçlarını biliyorsanız o platform için de açık pozisyonlar bulabilirsiniz.

6. Video Düzenleme

 • Saatlik 5 ila 60 ABD Doları
 • 5 ila 12.000 ABD Doları arası sabit fiyat

Video editörleri de yüksek talep görüyor, özellikle de bir yere gidebiliyorsanız ve hatta çekime yardım edebiliyorsanız, ki bu da yüksek bütçeli müşterilerin para ödemeye hazır olduğu ve sevdiği şeydir.

İster belgesellerde ister basit YouTube videoları kurgusu konusunda uzman olun, Upwork’te sizin için çok sayıda iş ilanı bulunmaktadır.

7. Proofreading & Metin Düzeltme

Düzeltmenlere yoğun talep var. İster metin yazımının, sosyal medya gönderilerinin, e-kitapların, ister daha profesyonel akademik ve ticari makalelerin düzenlemesi olsun… bu alan para kazanmak konusunda okumayı ve dil bilgisine hakim kişiler için harika bir seçenektir.

Bir makale düzenleme ya da yazma kursu almak, Upwork’te yeni başlayan biri olarak işe alınma olasılığınızı artıracaktır. Biraz eğitim almanız özgeçmişinizin öne çıkmasını sağlayacak ve potansiyel müşterilerin sizi işe almaya daha yatkın olmasını sağlayacaktır.

upwork'de çalışmak

Yeni Başlayanlar İçin Upwork’ten Nasıl Para Kazanılır?

Upwork’te nasıl iş bulunabileceğine dair çeşitli önerilerde bulunan pek çok farklı insan var, bu yüzden bu gerçekten kafa karıştırıcı olabilir. Kolayca açıklamak için buradayım. Upwork şu şekilde çalışır!

1. “Connects”ı kullanın

Bir hesap oluşturduktan sonra otomatik olarak yaklaşık 60 connects’e sahip olacaksınız. Bunlar çok önemlidir çünkü bunlar olmadan iş başvurusunda bulunamazsınız ve bağlantı başına 0,15 ABD doları ödemeye başlamadan önce yalnızca sınırlı miktarda ücretsiz olarak yararlanırsınız.

2. Harika Bir Profil Oluşturun

Yine de bir iş bulmaya çalışmadan önce profilinizin en iyi durumda olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, mümkün olan her bilgiyi doldurmaya çalışın.

Yaratıcı biriyseniz, potansiyel müşterilerin yaptığınız çalışmaları görebilmesi için profilinize çok sayıda portföy parçası eklediğinizden emin olun. Ayrıca varsa çalışma geçmişinizi de eklediğinizden emin olun ve kendinize şık bir giriş yapın.

3. İş Araması Yapın

Profiliniz hazırlandıktan sonra size uygun olan ve kendinizi hazır hissettiğiniz bir pozisyonu bulmak için platformda arama yapın. Bunun için iyi bir ipucu “filtre” özelliğini kullanmak ve seçenekleri aşağıdaki şekilde değiştirmektir:

 • Müşteri Bilgileri: Ödeme Doğrulandı
 • Teklif Sayısı: 5’ten az
 • Müşteri Geçmişi: 1 ila 9 işe alım  ve  10’dan fazla işe alım
 • Deneyim Seviyesi: Deneyim seviyenizi seçin 

Bu filtreler, Upwork’te işe alınmanın “sırrı” adını verdiğim filtrelerdir.

Müşterinin ödemeyi doğruladığından, çok fazla teklif olmadığından, platformda geçmişleri olduğundan ve benim deneyim seviyeme sahip birini aradıklarından emin olarak en büyük başarıyı elde ettim.

Referans olması açısından, soğuk, somut gerçeklerle ilgileniyorsanız, bu şekilde 18 iş bulmayı başardım ve yalnızca son 2,5 ayda neredeyse 10 bin dolar kazanç elde ettim. İnanın bana, bunu yapmak kendinizi başarıya hazırlamanın en iyi yoludur!

4. Upwork İncelemelerini Okuyun

İş aramanın bu bölümünü yaparken, ilgilendiğiniz tüm pozisyonları kontrol ettiğinizden ve  geçmişte serbest çalışanların yaptığı iyileştirme incelemelerini okuduğunuzdan emin olun.

Bunu yeterince vurgulayamam çünkü göz ardı ettiğim açık uyarı manzaralarının olduğu birkaç zorlu müşterim oldu.

Kötü bir deneyim yaşadıklarını söyleyen tek bir serbest çalışan incelemesi varsa, kararınızı verip hâlâ başvurmak isteyip istemediğinize karar vermek size kalmıştır.

Ancak, birçok kişinin bu müşteriye 2 veya 3 yıldız verdiğini fark ederseniz, bunu bir uyarı işareti olarak almalı ve işi alırsanız daha sonra olası pişmanlıklardan kaçınmak için başka yere bakmalısınız.

5. Oranlarınızı Belirleyin

İlgilendiğiniz bir pozisyon bulduktan sonra işin zor kısmı başlıyor: oranlarınızı belirlemek ve neden  başka biri yerine sizi işe almaları gerektiğini yazmak. Ücretli bir Upwork aboneliğiniz olmadığı sürece diğer serbest çalışanların proje için önerdiği fiyatları göremezsiniz.

Neyse ki, çoğu müşteri yaklaşık olarak aynı seviyede kalmak istedikleri bir bütçe belirliyor; ben de başvuruda kendi önerdiğim oranları geliştirirken her zaman bunu kullanıyorum.

Sabit fiyatlı projeler için 10 ila 15 ABD Doları arasında kalmanın makul olduğunu düşünmek hoşuma gidiyor, ancak saatlik ücret için, hızlı bir şekilde artabileceğinden, ödenmesini istediğim ücreti içeren bütçeli projelere kesinlikle başvuruyorum.

6. Bir Cover Letter Oluşturun

Önerilen oranınızı belirledikten sonraki adım ön mektubu yazmaktır. Bu ön yazılarda daha büyük bir şirkette işe başvururken yapacağınızdan biraz daha kişisel olmanın daha akıllıca olduğunu buldum.

Bunu yapmanın en iyi yolu, kendinizi tanıtan ve neden en güçlü aday olduğunuzu açıklayan yaklaşık üç ila beş paragraf yazmaktır.

Diğer adaylar arasında öne çıkmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğünüz projelerin veya diğer ek materyallerin bağlantılarını eklemekten korkmayın.

7. Gönder!

Bundan sonra gönder’i tıklayın! İşlere tutarlı bir şekilde başvurmaya devam ederseniz, bir veya iki hafta içinde yeni bir potansiyel müşteriye sahip olacağınızı umuyoruz. Upwork’te nasıl çalışılacağını merak ediyorsanız bu, başarının diğer anahtarlarından biridir.

Başvurduğum her beş ila yedi kişi için yaklaşık bir iş bulduğumu fark ettim. Ancak müşterilerinizin de sizinle iletişime geçebileceğini unutmayın; dolayısıyla Upwork’te harika bir iş bulmak için her zaman iletişime geçmenize gerek kalmaz.

Upwork’ten Nasıl Para Kazanılır: Saatlik Ücret

Upwork’teki saatlik ücretler, çoğunlukla nereli olduğunuza bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir çünkü sizin için iyi sonuç veren bir ücreti hesaplamanız gerekir.

Saatlik ücretlerle ilgili akılda tutulması gereken bir şey, Upwork’ün bir müşteriyle 500 $’a ulaşana kadar maaşınızın %20’sini alması, ardından %10’a geçmesidir, bu da büyük bir fark yaratır.

İlk başladığınızda büyük olasılıkla daha düşük bir oranla başlayacaksınız. Örneğin ben saatlik ücretimi yalnızca 18 dolardan başlattım; bu, Upwork’ün kesintisini yaptıktan sonra saat başına yaklaşık 14 dolar anlamına geliyor. Bu düşük ücretle başladım çünkü Upwork’te biraz daha düşük fiyatla iş bulmanın benim için daha kolay olacağını hissettim.

Ayrıca profil sayfamda birkaç referans almama yardımcı olmanın ve dolayısıyla gelecekte başka işlere başvururken görünürlüğümü artırmanın iyi olacağını düşündüm.

Saat başına 18$ (teknik olarak konuşursak, 14$) düşük bulmama rağmen, Upwork’te birçok serbest çalışanın saat başına 5$ gibi düşük bir ücret aldığını gördüm.

Bu, bu kadar düşük bir oranla karşı karşıya gelirken iş bulmanın zor olduğunu düşünmenize neden olabilir, ancak müşterilerin çoğu, platformda ödediklerinin karşılığını aldıklarını biliyor.

Upwork yakın zamanda serbest çalışanların uzmanlaştıkları alanlar için farklı oranlar belirlemelerine olanak tanıyan yeni bir özelliği tanıttı.

Örneğin, bir web sitesi tasarımcısıysanız, bunu uzmanlıklarınızdan biri olarak ayarlayabilir ve özellikle o uzmanlık alanına yönelik profilinizle başvururken saat başına 50 ABD doları ücret alabilirsiniz.

Bu arada, size pek uygun olmayan bir pozisyona başvuracaksanız, örneğin saatlik ücretinizin yalnızca 20$ olduğu genel profilinizle başvurabilirsiniz.

Upwork Artıları & Eksileri

Bazı insanlar Upwork’ten o kadar hoşlanmasa da, birçok artısı var. Aşağıdaki Upwork incelemesinde, bu serbest çalışma platformunun avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Artıları:

 • İstediğiniz yerde çalışma özgürlüğü. Upwork’teki tüm pozisyonlar tamamen uzaktan çalışma prensibine sahiptir (nadiren de olsa yüz yüze olanlar vardır), böylece çalışırken seyahat edebilirsiniz (buna dijital nomad adı verilir). İşinizi yaptığınız sürece bir kafede, plajda, hatta isterseniz evinizdeki masanızda bile çalışabilirsiniz.
 • Sürekli yeni iş ilanları çıkıyor. Sürekli olarak yeni iş ilanları yayınlandığı için potansiyel müşterilerden en azından birkaç mesaj almamak neredeyse imkansızdır. Bir müşteriden yanıt alamadıysanız daha fazlası için başvurun!
 • Portföyünüzü büyütmenize yardımcı olur ve dünya çapındaki müşterilerle çalışmayı öğrenirsiniz. Hedef kitlenizi, başka bir yerde çalışsaydınız yapamayacağınız bir şekilde gerçekten büyütebilirsiniz. Birkaçını saymak gerekirse Avustralya ve Birleşik Krallık’tan müşterilerle çalıştım .
 • Müşterilerin bonus bırakmasına izin verilir! Bonuslar sayesinde oldukça fazla para kazanmayı başardım. Müşteriniz işinizden çok memnunsa, ondan bir ipucu alabilirsiniz.
 • Upwork, ödeme alacağınızı garanti etmeye yardımcı olur. Upwork için çalışmayı sevmemin ana nedenlerinden biri de bu. Müşterilerin paralarını önceden emanete yatırmaları gerekir, böylece paranın orada olduğunu her zaman bilirsiniz. Siz işi gönderdikten sonra müşterinin işinizi yaptığınızı onaylaması iki haftadan uzun sürerse para otomatik olarak size aktarılır.
 • Sözleşmelerin tümü sizin için tasarlandı. Upwork, yeni müşterilerinizin ve yeni projelerinizin her biri için bir sözleşme yapar, böylece sizi bunu kendi başınıza nasıl yapacağınızı bulma zahmetinden kurtarır.

Eksileri:

 • Bazı müşteriler sizi dolandırmaya çalışır. Her zaman uymanız gereken güvenlik protokolleri vardır; platformdan mesaj almayın, resmi başvuru portalı yerine sohbet kutusunda asla iş teslim etmeyin, vb. Eğer akıllıca davranırsanız, bu bir sorun olmayacaktır, ancak bunun Upwork’te gerçekleşmesi can sıkıcıdır.
 • Upwork’ün %20’lik büyük bir kısmı gerekiyor. Upwork’teki müşterilerin çoğunluğu yalnızca tek seferlik müşterilerdir, bu nedenle yüzdeyi %10’a değiştirmek için 500 ABD Doları eşiğine ulaşma ihtimali zayıftır. Başladığımdan beri neredeyse 2.000 $ Upwork ücreti ödedim ki bu biraz talihsiz bir durum – ancak platform benim için birçok fırsatın kapısını açtı.
 • Platformda çok sayıda serbest çalışan var. Özel becerileriniz yoksa veya uzmanlık alanınızda o kadar güçlü değilseniz, burada iş bulmanın zor olduğunu görebilirsiniz.
 • Saatlik ücretli işler genellikle çalışırken ekran görüntüsü almanızı gerektirir. Saatlik ücret alan müşterilerin çoğu, siz çalışırken ekranınızın fotoğraflarını çekmek için Upwork’ün zaman izleme aracını kullanmanızı tercih eder, böylece işinizi yaptığınızdan emin olabilirler ve müşterileriniz bu fotoğrafları hafta sonunda görür. . Talihsiz olan şu ki çoğu zaman dinlediğim şarkıyı değiştirmek için Spotify’a girdiğimde bir saniyelik fotoğrafın çekildiğini ve sonrasında sanki çalışmıyormuşum gibi göründüğünü fark ettim. yine de öyleyim!
freelancer olarak çalışmak

Upwork’a nasıl başvurulur?

Upwork’e başvurmak zahmetsizdir. Başlamak için tek yapmanız gereken Upwork web sitesine gitmek ve sağ üst köşedeki “Sign Up” butonuna tıklamak ya da ekranın ortasında ki “Get Started” alanına tıklayarak kayıt ekranına devam etmek.

upwork kayıt olma

Uygulamaları inceleyen kişilerin sizi biraz daha iyi tanıyabilmesi için sizden birkaç soruyu doldurmanız istenecektir. Bu sorular hangi okula gittiğinizi, ne konuda yetenekli olduğunuzu vb. içerir.

Soruları yanıtladıktan sonra gönder’i tıklayın ve birkaç gün geri bildirim almayı bekleyin. Eğer reddedilirseniz endişelenmeyin.

Upwork genellikle belirli bir uzmanlık alanındaki serbest çalışan sayısını sınırlamaya çalışır, böylece Upwork’te iş bulmanın aşırı zor olmaması sağlanır. Böyle bir durumda bir veya iki hafta sonra tekrar başvurmayı deneyebilirsiniz!

Upwork güvenilir mı?

Upwork, serbest çalışanları şirketlerle buluşturan yasal ve güvenilir bir platformdur. Diğer tüm iş platformlarında olduğu gibi, iş arama süreci konusunda akıllı olduğunuz ve değerinizi ve oranlarınızı bildiğiniz sürece, kısa sürede para kazanmak için Upwork’ü kullanmaya başlayabileceksiniz.

Upwork’de ki kolay işler nelerdir?

Upwork’de ki en kolay işler, sosyal medya görselleri oluşturma, çeviri ve metin düzenlemeri yapmaktır. Tabi seçenekler oldukça fazla ama ücretsiz aracı uygulamalar ile örn. tasarım için Canva, Çeviri için DeepL, metin düzenlemeleri için ise Grammarly kullanılabilir.

Upwork’u anlatan güzel bir YouTube videosu

Sorular

4.3/5 - [3 Oy Verildi]