Fiverr Para Kazanma: Adım Adım Rehber, İpuçları & Müşteri Bulma

Fiverr'dan para kazanmak için en doğru zaman geldi. Dolar kazanmak için sana ilk gig'ini nasıl yapacağını ve ipuçlarını öğretiyoruz.

Fiverr Para Kazanma

Fiverr’da freelancer olarak çalışmak, online olarak para kazanmak isteyen Türkler için popüler bir seçenek haline geldi. Fiverr gibi platformlar sayesinde dolar kazanmak ve enflasyona yenilmemek için bir çok insan bu konuyu araştırıyor… biliyorum. Peki siz de herkes gibi Fiverr’dan nasıl para kazanılacağını bilmek ve öğrenmek ister misiniz?

Hizmetlerinizi online satmak için ücretsiz bir hesap oluşturup hemen Fiverr’dan para kazanabilirsiniz. Para kazanabileceğiniz bazı hizmetler ise şöyle; metin yazarlığı, web sitesi geliştirme ve hatta çeviri gibi popüler işler olabilir. Ancak işin yasal olması ve ödeme yapan bir müşterinin olması koşuluyla hemen hemen her hizmeti satabilir ve para kazanabilirsiniz.

Bu yazıda Fiverr’ın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını ve nasıl gelir elde edeceğinizi inceleyeceğiz. Ayrıca platformda hızlıca para kazanabileceğiniz bazı iş fikirlerine de göz atacağız.

Atılacak ilk adımlardan biri bir platform seçmek ve nasıl çalıştığını öğrenmektir. 

fiverr'dan nasıl para kazanılır

Fiverr nedir?

Fiverr, serbest hizmet sağlayıcıları alıcılarla buluşturan ve her iki tarafın da çeşitli projeler üzerinde birlikte çalışmasına olanak tanıyan çevrimiçi bir pazar yeridir. Bu alıcılar bireyler veya işletmeler olabilir ve bu hizmet sağlayıcılar (satıcılar) dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilirler.

Fiverr’ı bu kadar popüler yapan şey, giriş engelinin düşük olmasıdır; müşteri kazanabildiği sürece herkes kaydolabilir ve hizmetlerini 5$ gibi düşük bir fiyata bile satabilir.

Fiverr nasıl çalışır?

Fiverr temelde bir pazar yeridir. Tamamen internet tabanlıdır ve alıcılar ile satıcılar arasındaki etkileşimleri basitleştirmek için oluşturulmuş bir web sitesidir. Bu nedenle platformdaki tüm hizmetler dijitaldir. Metin yazarlığı ve veri analizinden yapay zeka hizmetlerine ve programlamaya kadar her şeyi içerir.

Fiverr çalışma natığı ise şu şekildedir:

 1. Satıcılar platforma kaydolur ve bir gig oluşturur. Bu “işler”, alıcıların ihtiyaç duyduğu yararlı hizmetler veya becerilerdir ve fiyatları görev veya proje başına siz belirlersiniz.
 2. Satıcılar sipariş alır ve işi teslim eder. Müşterileriniz (veya alıcılarınız) dünyanın her yerinden olabilir. Satıcılar için en önemli şey yüksek kaliteli sonuçlar sağlamasıdır.
 3. Satıcılar paralarını alır ve paralarını çekerler. Çoğu serbest çalışma platformunda olduğu gibi Fiverr da ödeme sürecini basitleştirir. Geç ödemeler veya teslimattan sonra müşterilerin kaybolması konusunda endişelenmenize gerek yok.
fiverr nasıl çalışır
Fiverr Çalışma Mantığı (Via: Fiverr)

Bu adımlar Fiverr’ın nasıl çalıştığını ve sistemin herkese tam olarak aynı şekilde uygulandığını açıklamaktadır. Bu nedenle, ister Türkiye’de ister Kongo’da yaşayan ve çalışan bir serbest çalışan olun, Fiverr’ı kullanmak aynıdır.

Fiverr gig nedir?

Fiverr üzerindeki “Gig”, platformda sunduğunuz belirli bir hizmeti ifade eder. Bir Gig, müşterilere satışa sunulan bir hizmet paketini temsil eder ve genellikle başlığı, açıklaması, fiyatlandırması ve sunulan hizmetin detaylarını içerir.

SEO hizmetleri sunan bir kullanıcı için bir Gig, örneğin “Web Sitesi SEO Analizi” veya “Anahtar Kelime Optimizasyonu” gibi spesifik bir hizmeti tanımlayabilir. Her Gig, potansiyel müşterilere sunduğunuz değeri anlatan görseller, açıklamalar ve fiyatlandırma detaylarıyla dikkat çekmeye çalışır. Fiverr’da etkili bir Gig oluşturmak, SEO stratejileriyle uyumlu bir şekilde içerik sunmak ve müşterilere net bir değer önerisi sunmak önemlidir.


Peki platforma tam olarak nasıl girip satıcı olabilirsiniz?

fiverr ile dijital göçebe olmak

Fiverr’da nasıl satış yapılır?

Fiverr’ın nasıl çalıştığını anlattığımıza göre şimdi Fiverr’dan nasıl para kazanılacağına geçelim. Fiverr hesabı oluşturmak oldukça basittir. Aslında interneti olan bir akıllı telefonunuz veya bilgisayarınız varsa hemen şimdi başlayabilirsiniz.

Türkiye’den Fiverr’da satış yapmak için adım adım rehber:

 1. Akıllı telefonunuz veya bilgisayarınızla Fiverr web sitesini ziyaret edin ve ücretsiz kaydolunAyrıca mobil uygulamayı indirip kullanabilirsiniz. Satıcı olmak için talimatları takip etmeniz yeterli.
 2. Bir satıcı profili oluşturun. Fiverr, satıcı olmak için kaydolduktan sonra e-postanıza bir onay bağlantısı gönderecektir. Yüksek kaliteli alıcılara ulaşmak amacıyla profilinizi oluşturmak ve optimize etmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
 3. Fiverr’da ilk Gig’inizi oluşturun. Fiverr’daki gösteriler iş tanımlarıdır ve platformda sunmayı düşündüğünüz hizmetlerle ilgili temel bilgileri içermelidir. Yalnızca bilgisayar kullanarak gösteri oluşturabileceğinizi unutmayın.
 4. Sipariş almak için Gig’leri pazarlayın. Alıcıların taleplerine yanıt vererek veya TikTok ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanarak konserlerinizi Fiverr’da pazarlayabilirsiniz .
 5. Siparişleri yapın ve teslim edin. Fiverr, sipariş aldığınızda size bir bildirim gönderecektir. Platformun yerleşik mesaj sistemini kullanarak siparişin ince ayrıntılarını hesaplayabilir ve proje boyunca alıcıyla iletişim kurabilirsiniz.
 6. Tamamlanan siparişler için ödeme alın. Fiverr istediğiniz zaman paranızı çekmenize olanak sağlar. Ancak Fiverr, tüm satıcılardan sipariş başına %20 komisyon alıyor.

Bu kadar kolay!

fiverr para kazandıran işler

Fiverr’dan Para Kazandıran 10 Kategori

Fiverr’dan para kazanma yeteneğiniz büyük ölçüde ne sattığınız, kime satış yaptığınız ve hizmetlerinizin kalitesi gibi birçok faktöre bağlıdır. Yine de sunacağınız mükemmel bir hizmeti seçmek, freelancer çalışma yolculuğunuzu keyifli hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Türkiye’de Fiverr’dan nasıl para kazanılacağını arıyorsanız hemen deneyebileceğiniz on iş fikri:

 1. Metin yazarlığı
 2. Grafik ve tasarım
 3. Danışmanlık
 4. Web ve uygulama geliştirme
 5. İçerik üretmek
 6. Sosyal medya yönetimi
 7. Online özel ders
 8. Animatörlük 
 9. Video prodüksiyonu ve düzenleme
 10. Web araştırması

Bu liste elbette kapsamlı değil. Ancak size bir temek ve rehber olması açısından en çok kazandıranları listeliyoruz.

1. Metin yazarlığı

Bu, web içeriği yazımından metin yazarlığına kadar her şeyi içerir ve Fiverr’da başlamak için en iyi işlerden biridir. Ne kadar kazanacağınız, ne tür yazı hizmetleri sunduğunuza, beceri seviyenize ve müşteri kitlenize bağlı olacaktır.

fiverr da grafik tasarım işi yapmak

2. Grafik tasarımı

İster ürün tasarımcısı, ister marka tasarımcısı, ister grafik tasarımcısı olun, Fiverr’da tasarım becerilerine yönelik yüksek talep bulacaksınız. Kazanacağınız miktar, fiyatlarınıza ve ne kadar hızlı çalışıp alıcı çektiğinize bağlı olacaktır.

fiverr'da danışmanlık yapmak

3. Danışmanlık

İster finans, ister pazarlama veya mühendislik alanında olun, danışmanlık büyük bir iştir. Fiverr’da, eğer bir alanın nasıl çalıştığını anlarsanız, şirketlerden ve bireylerden makul miktarda ücret talep edebilirsiniz.

fiverr yazılım ile para kazanma

4. Web ve uygulama geliştirme

Mükemmel kodlama becerileriniz varsa Fiverr’da uygulama ve web geliştirme hizmetleri sunabilirsiniz. Uygulama ve web geliştirmenin en güzel yanı, özellikle geniş bir portföyünüz varsa, yüksek maaşlı müşteriler kazanabilmenizdir.

5. İçerik oluşturma

Video içeriği (kurgu) ya da görsel içerik (fotoğraf çekimi gibi) oluşturma konuları yurt dışında oldukça yüksek talep görüyor. Sadece telefonunuzu kullanarak alıcılara yönelik videolar oluşturarak Fiverr’da sağlıklı bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak, eğer başarılı olmak istiyorsanız ürün veya etkinlik videoları oluşturmak gibi bir niş seçmeniz gerekebilir.

6. Sosyal medya yönetimi

Freelance sosyal medya yöneticisi olarak bir markanın veya bireyin sosyal medya sayfalarını yöneteceksiniz. Bu iş aynı zamanda halka açık etkileşimlerden sorumlu olmayı ve içerik yükleme gibi görevleri yerine getirmeyi de içeriyor.

7. Online ders/öğretmen

Mükemmel öğretme becerileriniz ve Zoom gibi video konferans platformları hakkında sağlam bir bilginiz varsa, Fiverr’da online öğretmen olabilirsiniz. Satıcı profili oluştururken ilkokul, ortaokul veya üniversite öğrencilerine mi ders vermek istediğinize karar vermeniz gerekir.

8. Animatörlük 

Animasyon tasarımla benzerlikler taşıyor ancak oldukça farklı. Fiverr’da bir animatör olarak, ödeme yapan müşteriler için reklamlar, kısa videolar ve hatta uzun metrajlı filmler oluşturacaksınız.

fiverr video kurgusu

9. Video prodüksiyonu ve düzenlemesi

Fiverr’da video prodüksiyonu ve düzenleme hizmetleri yoğun talep görüyor ve proje başına 1.000 dolara kadar çıkıyor. Becerileriniz birinci sınıfsa, yüksek maaşlı müşteriler kazanmak mümkündür.

10. İnternet araştırması

İnternette bir şeyler bulma yeteneği çok fazla görünmeyebilir, ancak bu Fiverr’da ücretli bir iş. Bu işin en güzel yanı, başlamak için fazla deneyime ihtiyacınız olmaması. Aslında, Google Arama gibi arama araçlarının nasıl çalıştığına dair sağlam bir bilgiye sahipseniz, kısa sürede müşterilere ulaşabilirsiniz.

fiverr popüler kategoriler

Fiverr’dan iyi para kazanabilir misiniz?

Freelance çalışma Türkiye’de son dönemlerde olukça trend olmuştur çünkü becerileriniz karşılığında para almanın ve dolar kazanmanın harika bir yolu gibi görünmektedir. Ama gerçek nedir? Fiverr’dan gerçekten iyi para kazanabilir misiniz?

Bu. Yeteneğinizi doğru kitleye pazarlarsanız ve sürekli olarak yüksek kaliteli işler sunarsanız Fiverr’dan iyi para kazanabilirsiniz anlamına gelir. Ancak platformda kazanacağınız toplam miktar, gig’lerinize ne kadar emek verdiğinize bağlıdır.

Yüksek maaşlı gig’ler yaratmak aynı zamanda oyunun kurallarını değiştiren de bir şeydir. Becerilerinize yüksek talep duyulursa çok daha fazlasını yapabilir ve daha az iş yapabilirsiniz.

fiverr ipuçları

Fiverr’da müşteri bulmak için 6 ipucu

Fiverr’da başarı herkese uyacak tek bir kalıp değildir. Arkadaşınız için işe yarayan şey, aynı becerileri satsanız bile sizin için işe yaramayabilir. Yine de platformdan en iyi şekilde yararlanmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Fiverr’da daha fazla alıcı bulmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçları işinize yarayacaktır:

 1. Etkili bir profil oluşturun. Profiliniz az çok Fiverr’daki özgeçmişinizdir ve geçerli bir profil oluşturmak daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm elde etmenize yardımcı olabilir. Profesyonel vesikalık fotoğraflar yükleyerek profesyonelliği koruyun ancak potansiyel alıcıların teklifinizi anlaması için hizmetlerinizle ilgili ayrıntılı bilgiler ekleyin.
 2. Çevrimiçi görünürlük için Fiverr profilinizi ve gig’lerinizi optimize edin. Arama Motoru Optimizasyonu, daha fazla kişinin sizi Fiverr’da bulmasına yardımcı olabilecek küçük ama güçlü bir araçtır. Alıcıların sizi bulmasına yardımcı olmak için alakalı anahtar kelimeler kullanarak profilinizi arama dostu tutun.
 3. Online’da aktif bir portföy oluşturun. Portföy, işinizi ne kadar iyi yapabileceğinizi gösterdiği için Fiverr’da kendinizi alıcılara pazarlamanın bir başka harika yoludur. Ne sattığınıza bağlı olarak Fiverr’da bir tane oluşturabilirsiniz .
 4. Alıcılardan yorum isteyin. Ağızdan ağza pazarlama, serbest çalışan olarak büyümenin en iyi yollarından biridir. Her zaman müşterinizden, çalışmanızı sevip sevmediklerini ya doğrudan sorarak ya da gelecekteki projelerde indirim gibi teşvikler yoluyla duyurmalarını isteyin.
 5. 5 yıldızlı derecelendirmeler alın. Esnek ekonomideki reytingler sizi başarılı da edebilir, başarısız da edebilir. Bu nedenle, her Fiverr müşterisinden yüksek puanlar almaya çalışmak, başkalarını çekmek açısından çok önemlidir.
 6. Alıcılarla iletişim kurun. Alıcılarla iletişiminizi geliştirmek için Fiverr mobil uygulamasını edinebilirsiniz. Mükemmel iletişim, Fiverr’daki birçok alıcının tüm deneyimini iyileştirebilir ve sizi yönlendirmeye veya hizmetlerinizi iyi bir şekilde derecelendirmeye daha istekli olacaklardır.

Bu ipuçlarını denerseniz kesinlikle çok başarılı olacaksınız. Ancak sonuçları görmenizin biraz zaman alabileceğini unutmayın.

Fiver Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Fiverr Express hizmeti nedir?

Fiverr Express, müşterilere hızlı sonuçlar sağlama amacıyla tasarlanmıştır. Satıcılar, bu hizmeti sunarak öne çıkabilir ve acil ihtiyaçlara daha hızlı yanıt verebilirler.

fiverr'dan ödeme alma

Fiverr üzerinden nasıl ödeme alabilirim?

Satıcılar, profillerinde ödeme seçeneklerini belirtmeli ve müşterilere uygun ve güvenilir ödeme yöntemleri sunmalıdır. Türkiye’de Paypal kullanılmadığı için direk banka hesabınıza parayı çekebilirsiniz.

Fiverr’da müşteri değerlendirmeleri ne kadar önemlidir?

Müşteri değerlendirmeleri, potansiyel müşterilere sağladığınız hizmetin kalitesi hakkında bilgi verir. Olumlu değerlendirmeler, yeni müşteriler çekmek için önemlidir.

Fiverr için Türkiye’de şirket kurmak gerekli mi?

Fiverr üzerinden hizmet verirken Türkiye’de şirket kurma zorunluluğu genellikle bulunmamakla birlikte, gelir vergisi yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz önemlidir. Hizmetlerinizden elde ettiğiniz gelirin vergilendirilmesi için gerekli beyanları yapmalısınız.

Fiverr’da yaş sınırı var mı?

Fiverr platformunda yaş sınırı genellikle 13 yaş ve üzeri kullanıcılara açıktır. Ancak, kullanıcılar arasında daha güvenli ve güvenilir bir ortam sağlamak amacıyla, Fiverr hesabı oluştururken kullanıcıların kimlik doğrulama süreçlerini tamamlamaları istenebilir.

Fiverr kullanıcı adı nasıl olmalı?

Fiverr kullanıcı adınız, öncelikle sizin uzmanlık alanınıza ve sunduğunuz hizmetlere odaklanmalıdır. SEO odaklı bir kullanıcı adı seçerken, anahtar kelimeleri içermeli ve potansiyel müşterilere hizmetlerinizi hızlıca anlatmalıdır. Örneğin, “SEOguru” veya “DijitalPazarlamaPro” gibi kullanıcı adları, sunduğunuz SEO hizmetlerine vurgu yapabilir. Aynı zamanda, kullanıcı adınızın akılda kalıcı ve profesyonel bir izlenim bırakmasına özen göstermelisiniz, böylece müşterileriniz size güven duyabilir ve hizmetlerinizi tercih edebilir.


Fiver Hakkında Son Sözler

Bu makaledeki ipuçlarını takip ederseniz Türkiye’de Fiverr’dan nasıl para kazanılacağını öğrenme konusunda ki yol haritanız sizin işlerinizi daha da kolay bir hale getirecektir. Platformu ne kadar uzun süre kullanırsanız, freelance çalışma fırsatlarını en üst düzeye çıkarma konusunda o kadar iyi olacağınız için biraz zaman yatırımının gerekli olacağını unutmayın.

4.5/5 - [2 Oy Verildi]