Upwork Cover Letter Nasıl Yazılır: 5 İpucu + Ücretsiz Şablon

Upwork'da iş başvurusu yaparken en çok acı çekilen konu cover letter yazmak bunu çok iyi biliyorum. Örnek cover letter ve bilmeniz gereken ipuçları için içeriğe göz atın!

upwork cover letter nasıl yazılır

Çoğu freelance çalışanın Upwork’e müşteri bulmakta zorlanmasının nedenlerinden biri ikna edici bir cover letter (ön yazı) yazamamaktır.

Cover letter iş teklifinizin ana bileşenidir ve onu iyi yazmazsanız müşterinin dikkatini çekemezsiniz.

Upwork’te iş ilanı veren her müşteri, serbest çalışanlardan onlarca, bazen de yüzlerce teklif alıyor. Dikkatlerini çekmenin tek yolu da onların ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılayan bir ön yazı yazmaktır.

Yani Upwork’te yeniyseniz ve müşteri kazanmaya çalışıyorsanız okumaya devam edin. Bu kılavuz, müşterilerinizden daha fazla yanıt almak için daha iyi, daha odaklı ve iyi optimize edilmiş Upwork ön mektupları yazmanıza yardımcı olacaktır.

Upwork Cover Letter Nedir?

Cover letter bir özgeçmişin veya CV’nin önemli bir parçasıdır. Normalde, bir işe başvururken, potansiyel işvereninizin işe neden başvurduğunuzu, ne tür hedefleriniz olduğunu ve bu pozisyon için neden sizi işe alması gerektiğini bilmesini sağlamak için CV’nize bir ön yazı eklersiniz.

Upwork kapak mektupları da aynı konsepti kullanır. Upwork’te bir işe başvurduğunuzda artık Kapak Mektubu adı verilen bir bölümü doldurmanız gerekiyor.

upwork cover letter yazma alanı

Burada, müşterilere nasıl yardımcı olabileceğinizi ve neden bu iş için en iyi kişi olduğunuzu açıklayan ayrıntılı ama kısa bir mesaj yazabilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu, işi alıp almayacağınızı belirleyecek olan iş teklifinin çok önemli bir parçasıdır.

Upwork’de İş Başvurusunda Bulunmadan Önce Bilmeniz Gerkenler

İş başvurusunda bulunmadan ve cover letter yazmaya başlamadan önce aşağıdaki adımları tamamladığınızdan emin olun. Çünkü bu adımlar olmadan, mükemmel ön mektubu yazsanız bile müşteriler sizi asla işe almazlar.

1. İletişim Becerilerinizi Geliştirin

İletişim becerilerinizi geliştirmek, iş başvurusunda bulunmadan önce yapmanız gereken ilk şeydir.

Müşterilerinize daha iyi mesajlar yazmayı ve e-posta yazmanın doğru kurallarını öğrenin. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için daha önce yazdığımız ön yazı nedir ve nasıl yazılır rehberimizi okuyabilirsiniz.

Ayrıca metin yazarlığı ve iş iletişimi üzerine çevrimiçi bir kurs almanızı şiddetle tavsiye ederim. Bunu kendinize bir yatırım olarak düşünün.

Ayrıca harika teklifler yazmanıza, kapak mektupları yazmanıza ve müşterilerle bir profesyonel gibi iletişim kurmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir.

2. Upwork Profilinizi Optimize Edin

Yapmanız gereken bir sonraki şey Upwork profilinizi optimize etmektir.

Bir işe başvurduğunuzda ve bir müşteriye teklif gönderdiğinizde, yaptıkları ilk şeylerden biri profilinizi kontrol etmektir.

Şimdi mükemmel işi bulmak için tüm işi yaptığınızı ve berbat bir profiliniz varken harika bir ön yazı yazdığınızı hayal edin. Yalnızca potansiyel müşterileri uzaklaştıracaktır. Aynı hatayı yapma!

3. Cover Letter’a Ek’ler Eklemeyi Unutmayın

Artık teklifinizde becerileriniz ve yetenekleriniz hakkında istediğiniz her şeyi söyleyebilirsiniz, ancak iddialarınızı destekleyecek sağlam kanıtlarınız yoksa müşteri size asla inanmayacaktır.

Bu nedenle, müşterilere göstermek için çalışmalarınızın bazı örneklerinin olduğundan emin olun. Yazarsanız daha önce yayınlanmış makalelerinize bağlantılar ekleyebilirsiniz. Grafik tasarımcıysanız portföyünüze bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Gösterilecek bağlantınız yoksa teklife örnek belge ve dosyalar ekleyin.

4. Doğru Fiyatı İsteyin

Upwork’ü iş bulmak için kullanırken ideal fiyatı sormak çok önemlidir. Çünkü freelance çalışanlar arasında her zaman bir iş alma savaşı vardır.

Ancak doğru fiyatı bulmanın anahtarı, müşterilerin çaresiz olduğunuzu düşünmelerini sağlayacak kadar düşük fiyat istemek değildir. Veya müşterileri geri çevirecek kadar çok şey isteyin.

Diğer serbest çalışanların benzer işler için ne kadar ücret aldığını görmek için işinizle ilgili kategoriye göz atın.

Daha sonra müşterinizin bütçesine ve aynı zamanda normal fiyatlara uygun bir fiyat bulun.

5. Yalnızca Doğru İşlere Başvurun

Aynı ön yazıları ve teklifleri kopyalayıp yapıştırarak akışlarında yer alan her işe başvuran bazı freelance çalışanlar var.

Bu seni hiçbir yere götürmeyecek büyük bir hatadır.

Becerilerinize uygun doğru işleri seçmeyi öğrenin. Size iş hakkında daha fazla bilgi veren ayrıntılı açıklamalara sahip işleri bulun. Böylece daha iyi ön mektuplar yazmak için müşteriyi ve sektörünü araştırabilirsiniz.

Cover Letter’a Neler Eklemelisiniz?

Profilinizi ve metin yazma becerilerinizi iyi bir noktaya getirmek için tüm ilk adımları tamamladıktan sonra, ön yazınızda ele almanız gereken en önemli noktaları burada bulabilirsiniz.

  • Müşteriye ilk adıyla hitap edin (örneğin: Merhaba John,)
  • Proje açıklamasının tamamını okuduğunuzu belirtin
  • Müşterinin ne istediğini anlamak için biraz araştırma yapın
  • Müşterinin sıkıntılı noktalarına çözümler sunmak
  • Gerçeklerle neden bu iş için mükemmel kişi olduğunuzu belirtin (örneğin: Sosyal medya pazarlamasında 5 yıllık tecrübem var ve X müşterisi için çalıştım)
  • Önceki çalışmalarınızın, portföyünüzün veya müşteri vaka çalışmalarınızın örneklerini gösterin
  • Sonunda, müşterinin projesi için aklınızda bir strateji olduğunu belirtin ve ayrıntılar için size DM göndermelerini isteyin.
  • Kısa, ayrıntılı ve özlü tutmayı unutmayın

Örnekte ve aşağıdaki kapak mektubu şablonunda tüm bu noktaların nasıl bir araya geldiğini göreceksiniz.

UpWork İçin Cover Letter Nasıl Yazılır?

Daha önce de belirttiğim gibi, iyi yazı yazmayı öğrenmek çok önemlidir. Metin yazarlığı dersi almak ya da YouTube’a bir kaç şey öğrenmek sizin için faydalı olacaktır.

Önceki bölümde bahsettiğim tüm önemli noktaları ele alın ve müşteriye teklifinizi açıklamak için samimi ve basit kelimelerle yazın.

İşte size bunun nasıl yapıldığını gösterecek hızlı bir Upwork Cover Letter örneği göstereceğim. Tabi ben anlaşılır olması için tükçe olarak yazacağım, siz bunu DeepL gibi ingilizceyi oldukça sağlıklı çeviren çeviri araçları ile kendinize göre özleştirebilirsiniz.

Upwork Cover Letter Örneği


Merhaba John,

İş ilanızın tamamını okudum ve bu iş için mükemmel kişi olduğumu düşünüyorum. İşte nedeni:

– Bir online e-ticaret web sitesi oluşturmak istediğinizi fark ettim. WordPress’in web sitenizi oluşturmak için en iyi platform olduğunu düşünüyorum ve WordPress siteleri oluşturma konusunda 5+ yıldan fazla deneyime sahibim.

– CocaCola ve Pepsi dahil birçok müşteri için WordPress web siteleri oluşturdum.

– İşte diğer müşteriler için yakın zamanda oluşturduğum web sitelerine olan bağlantılardan sadece birkaçı (bağlantıları veya örnek belgelerinizi ekleyin…)

– Markanızı rakiplerinizden bile daha iyi gösterecek web sitenizi oluşturmak için gerçekten harika bir konsept fikrim var (Rakipleri bulmak için araştırma yapın ve adlarını burada belirtin). Daha fazla ayrıntıyı tartışabilmemiz için bana bir DM gönderin veya bu teklife yanıt verin. Sizi oldukça şaşırtacak bilgiler buldum.

Bu proje konusunda ve harika bir web sitesi inşa etmek için şu an bile sizinle birlikte çalışmaktan gerçekten heyecan duyuyorum.

DM’nizi sabırsızlıkla bekliyorum.

– Adınız


Bunun ne kadar basit ve kişiye özel göründüğüne dikkat edin. Sektörünüzle ilgili becerileri ve deneyimlerinizi de dahil etmekle beraber bu cover letter’i kolayca düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca cover letter yazmak için kullanabileceğiniz harika araçlar da vardır. Kolayca özelleştirebileceğiniz daha profesyonel görünümlü düzenler sunarlar; bunlar yalnızca serbest çalışma işlerine değil, her türlü iş başvurusuna başvurmak için idealdir. Örn. ChatGPT’den yardım alabilirsiniz.

Ücretsiz Upwork Cover Letter Şablonu

upwork-cover-letter-şablonu

İş başvurularında kullanabileceğiniz daha güzel formatlı bir Upwork cover letter şablonu hazırladım. Aşağıdan indirebilirsiniz.

Bu şablonu ihtiyaçlarınıza göre düzenleyip özelleştirdiğinizden emin olun.

Profesyonel Cover Letter Yazmak İçin 5 İpucu

Cover letter yazarken daha profesyonel görünmesini sağlamak için bu ipuçlarını kensinlikle öz yazıda kullanın.

1. Kısa Paragraflar Kullanın.

Kısa ve iyi yapılandırılmış bir ön yazı yazın. Tek bir sayfada tutun ve profesyonel bir ton kullanın. Bilgiyi etkili bir şekilde iletmek için kısa paragraflar veya madde işaretleri kullanın. Aşırı jargondan kaçının ve niteliklerinizi açık ve ilgi çekici bir şekilde sunmaya odaklanın.

2. İlgili Becerilerinizi Vurgulayın

Becerilerinizin ve deneyimlerinizin işin gereklilikleriyle nasıl uyumlu olduğunu açıkça belirtin. Niteliklerinizi ve başarılarınızı göstermek için özel örnekler kullanın. Benzersiz yeteneklerinizin şirketin başarısına nasıl katkıda bulunabileceğini gösterin.

3. Şirketi Araştırın

Şirketin değerlerini, kültürünü ve son projelerini veya girişimlerini araştırmaya zaman ayırın. Şirketin misyonuna gerçek ilginizi ve uyumunuzu göstermek için bu bilgiyi kapak mektubunuza ekleyin.

4. Potansiyel Endişeleri Ele Alın

Deneyimlerinizde potansiyel endişeleriniz veya boşluklarınız varsa bunları ön yazınızda proaktif bir şekilde ele alın. Bu zorlukların üstesinden nasıl gelmeyi planladığınızı veya aktarılabilir becerilerinizin sizi tüm boşluklara rağmen nasıl güçlü bir aday haline getirdiğini açıklayın.

5. Düzeltme ve Düzenleme

Kapak mektubunuzun baştan sona yeniden okunması ve düzenlenmesi yoluyla hatasız olduğundan emin olun. Yazım ve dil bilgisi hatalarını kontrol edin ve biçimlendirmenin doğru olduğundan emin olun. Yüksek sesle okuyun veya bir başkasından netlik ve tutarlılık açısından gözden geçirmesini isteyin. Gösterişli ve hatasız bir ön yazı, detaylara ve profesyonelliğe verdiğiniz önemi gösterir.

Yapay Zeka ile Upwork Cover Letter’i Yazmak

yapay zeka ile cover letter yazmak

Job AI aracı gibi Chrome eklentileri ile Upwork cover letter yazılarınızı yapay zeka yardımı ile de yazabilirsiniz. Başlangıç için size yol gösterici olabilirler.

Sorular

4/5 - [3 Oy Verildi]