Freelance Yazarlık Yaparak Para Kazanmak

Freelance yazı yazarak para kazanmak için harika yolları sizler için bir araya getirdik. Detayları incelemek için lütfen okumaya devam edin.

Freelance Yazarlık Yaparak Para Kazanmak

Freelancer yazarlık yazarak para kazanmak konusunda harika bilgileri öğrenin ve kelimelerinizi maddi şeylere çevirebileceğiniz bu harika yeteneğinizi iyi bir şekilde kullanın.

Yazarlık yaparak online ortamda Bionluk, Upwork, Fiverr hatta R10’da bile yazma yeteneğinizi bir gelir modeline dönüştürebilirsiniz. Şimdi en iyi freelancer yazarlık para kazanabileceğiniz alanları göstereceğim. Eminim içlerinden biri ya da bir kaçı sizin için oldukça uygun ve başlamak için elverişli ortamınızın olduğu iş modelleri olacaktır.

Öncelikle freelancer olarak içerikler yazarak nasıl para kazanılacağını bilmek ister misiniz? Sizin gibi güzel konuşan, cümleleri harika şekilde bir araya getiren ve kendi kendini motive eden söz ustalarının günümüz dünyasında freelance yazarak geçimini sağlamak için tonlarca fırsatı var. Sonuçta tüm internette birilerinin okuması için içerikler üreteceksiniz. Yani eğer mükemmel gramer becerileriniz ve etkileyici bir kelime dağarcığınız varsa, 9’dan 5’e kadar sabit çalışma düzeninden uzaklaşıp tam zamanlı olarak uzaktan veya yarı zamanlı olarak ay ışığında bile içeriğinizi yazabilirsiniz. Ancak ne yaptığınızı bilmiyorsanız öğrenme eğrisi dik olabilir. Endişelenmeyin, yardım etmek için buradayız!

#1. Yazdığınız İçerikleri Kendiniz Yayınlayın

Yazarlar çalışmaları için hâlâ geleneksel yayıncılık yollarını kullanıyor. Ancak giderek daha fazla yazar kariyerlerini kütüphanesinde tutuyor ve diğerleri kendi eserlerini online olarak (Amazon Kindle ya da E-book olarak) yayınlamayı seçiyor. Öğretici belgeler, teknik incelemeler, basılabilir belgeler, iş akışları, vaka çalışmaları vb. alt dallarda içerikler yazarak ve satarak para kazanabilirsiniz.

Başlamadan önce, çok satan bir e-kitap yazarı olmanın birkaç temel noktası vardır. Bunlar:

 • Maaşınızın 3/1 kadarı bir gelir elde etmek için birkaç kitap yayınlamanız gerekecek. E-kitapların en iyi yanı, kitabınızın her zaman satışa açık olmasıdır. Her yeni bir e-kitap bu gelire eklenir ve kümülatif olarak büyür.
 • Promosyon çok önemlidir. Hali hazırda çok satan biri değilseniz veya internette ünlü değilseniz, bağımsız yayınınız için baskı almak zordur.
 • Bir e-posta listesi oluşturmalısınız. Niş kitlenizi bulduğunuzda, onları sonraki yayınlarınız hakkında bilgilendirmek isteyeceksiniz. 

E-kitabınızı biçimlendirin ve başyapıtınızı Amazon, Barnes and Noble, Apple Books, Google Play, Smashwords ve daha fazlasına yükleyebilirsiniz. Okuyucularınıza doğrudan satış yapmak için bir web sitesi oluşturursanız daha fazla kazanacağınızı da lütfen bilin.

blog yazarak para kazanmak

#2. Bir Blog Açın

Blogların nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Ancak muhtemelen blogcuların nasıl para kazandığını bilmiyorsunuzdur. Yazmak hâlâ bir numaralı öncelik olsa da blog yazmak bir iştir ve birkaç girişimcilik şapkası takmanız gerekir. Tüm arka uç web sitesi çalışmalarının yanı sıra okuyucu bulmanız, sitenizi tanıtmanız ve bebeğinizi para kazandıran bir makineye dönüştürmeniz gerekecek.

Yani blog yazarak para kazanmak için şunları bilmeniz gerekir:

 • Herkesçe bilinen Patreon gibi satılabilir içerik ve abonelik platformlarını kullanmalısınız.
 • Reklamlar. AdSense gibi reklam geliri elde edebileceğiniz platformlar size, ancak günde binlerce okuyucuyu çekiyorsanız, gerçek para kazanabilir.
 • Sponsorlu içerik. Markalar, ürünlerinden bahseden veya öne çıkaran bloglar veya sosyal medya gönderileri yazmanız için size para ödeyecektir. 
 • Bağlı kuruluş pazarlaması, ürünleri tanıttığınız ve onlara bağlantı verdiğiniz zamandır. Bir ziyaretçi bu bağlantıya tıklayıp satın alma işlemi yaptığında küçük bir komisyon kazanırsınız. Bununla gelir elde etmek, çok sayıda tıklamadan geçer…
 • Misafir blog yazarlığı. Nişinizdeki yüksek profilli bloglar her zaman doyumsuz okuyucularını memnun edecek içerik arıyorlar. Gönderilerinizden birini yayınlayın ve size misafir blog yazarı olarak ödeme yapabilirler. Nakit para kazanmıyorsanız, en azından blogunuzu tıkamak ve hedef kitlenizi genişletmek için bir imza isteyebilirsiniz.

#3. Pazarlama, Sosyal Medya & Koçluk

Yazarlar mükemmel iletişimcilerdir. Yani eğer kelimelerle aranız iyiyse, becerilerinizi insanları bağlantı kurmak ve harekete geçmeye ikna etmek için kullanabilirsiniz. Şirketler size şirket adına müşteri çekmeniz için para ödeyecektirler.

Bu işlerin en iyi yanı, hali hazırda tam zamanlı bir işiniz varsa yarı zamanlı olarak başlayabilmenizdir. 

Freelance iş ilanı sitelerinde şu alt konulara lütfen göz atın:

 • İçerik yöneticisi
 • E-posta pazarlamacısı, pazarlama uzmanı
 • Sosyal medya koordinatörü
 • Podcast transkripsiyonu
 • Müşteri desteği (sohbet uzmanları gibi)
 • Antrenörlük

Bu iş ilanlarındayken aynı zamanda serbest yazarlık işlerinin fiyatlarını da göreceksiniz. Upwork gibi iş ilanı sitelerinde çok hızlı bir şekilde dolar kazanmak için bu tarz işlere başvurabilirsiniz.

freelancer yazarak para kazanmak

#4. Freelancer Yazar Olun

Serbest yazarlar sözleşmeli işlerde çalışırlar, bu da bir grup müşteri edindikleri ve kendi özel projeleri üzerinde bağımsız olarak çalıştıkları anlamına gelir. Ancak serbest yazar olarak hayat sadece yazmaktan ibaret değildir. Bu koşuşturma, müşterileri bulmayı, onları işe dahil etmeyi ve iş kapsamlarını dinlemeyi, faturalandırmayı, 

SEO araştırmasını, pazarlamayı, sosyal medyayı ve çok daha fazlasını gerektirir. Freelancer olarak iş panoları üzerinden müşteri ararken (örn. Upwork, Bionluk, R10) referanslarınız oldukça önemlidir. Fakat hızlı olmazsınız, çünkü müşteriler genelde ilk 3 başvuran ile direk kontak kurarlar.

Müşteriniz yoksa gelir getiren bir işiniz de yok demektir. Aylık gelirinizin belirsizliği, şirket giderleri, reddedilme korkusu ve öngörülemeyen iş yükü birçok yazarı serbest çalışmaktan korkutuyor. Ancak birlikte çalışmak istediğiniz müşterileri tek tek seçmenin, dijital bir göçebe olarak seyahat etmenin ve tam zamanlı olarak freelancer yazar olmanın faydalarını sizi bu alana çekiyor… biliyorum.

Arkanızda sabit maaşlı işinizi bırakmaktan mı korkuyorsunuz? Hâlâ çalışıyorken müşterilerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bir portföy oluşturun; önce bir kaç iş ile başlayın ve ardından tam zamanlı olarak serbest çalışma hayatına geçin.

Müşteri ararken; emlakçılar, sigorta acenteleri, girişimciler vb. profesyonellerin bir web sitesi veya e-posta listesi olup olmadığını kontrol edin. Küçük küçük başlamak için blog yazma, e-posta bültenleri ve sosyal medya gönderileri için hizmetlerinizi tanıtın. Hayalet yazarlık (veya ghost writing) genellikle daha fazla para kazandırır. Ancak bir imzaya sahip olmak yeni müşterilerin ilgisini çekecektir ve sizi buldukları işten daha fazla para ödeyebilirler.

#5. Blog Yazısı Satın

Her web sitesinin içeriğe ihtiyacı vardır ve işletmeler, kelimelerinin ziyaretçileri sitelerine çektiğini ve sonunda onları satın almaya ikna ettiğini bilir. Dolayısıyla, çevrimiçi olarak yazarak iyi bir yaşam kazanmak istiyorsanız, uzaktan yazarlık işi bulmalısınız. Serbest çalışmanın aksine, yasal bir şirketten sürekli bir iş akışına sahip olacaksınız. Tıpkı kurumsal bir işte çalışmak gibi ama işe gidip gelmenize ya da ruh emici bir kabinde çalışmanıza gerek yok.

Freelancer yazarlık işi armak için bu anahtar kelimeleri kullanın:

 • Serbest yazar veya editör
 • Metin Yazarı
 • İçerik pazarlamacısı
 • Ürün içerik yazarı

Freelancer olarak yazarlık işine girmede ne kadar başarılı olduğunuz, nerede iş aradığınızla tamamen ilgilidir.

Freelance Olarak Yazma Sırası Sende!

Freelancer olarak yazma (ve para kazanma) hayalinizi gerçekleştirmenin birçok yolu vardır. Bazıları sanatsal olmaktan çok iş odaklı olmanızı gerektirir, ancak hepsi en az bir kez denemeye değer. O zaman sizin için neyin en iyi olduğunu ve çalışma tarzınıza neyin uygun olduğunu bileceksiniz.

Artık Kolej360’ı mümkün olduğunca sık kontrol ederek freelance dünyasında neler olduğunu hemen görün. Hayalinizdeki yazma işi sadece bir tık daha uzakta olabilir!

4/5 - [1 Oy Verildi]